جوجو>> یکی از بهترین خواننده های آمریکایی>>
آدرس لینک باکس جو جو               آماده گذاشتن لینک شما            ولی لینک باکس ما تو وبلاگتون باشه   

ם تعداد بازدیدکنندگان
کل:780602

 

 

.::_NEW_::.

 

اگه عضو بشین هر روز مطالبی باحال و توپ برات میاد

Powered by WebGozar 

 


 

 

در حال حاضر بیش از 6 میلیون اختراع وجود دارد که توماس ادیسون با 1093 اختراع رکورد دار این زمینه است.

- نور می تواند دور کره زمین (خط استوا) را 7.5 بار در 1 ثانیه طی کند.

-
الکترون معنای یونانی کهربا است. کهربا ماده ای است که در هنگام سایش به پارچه پشمی باردار شده و خرده های کوچک کاه را جذب می کند. این ربایش به علت نیرویی مرموز اتفاق می افتد که یونانیان آن را الکتریسیته نامیده اند.

-
یکی از شدیدترین نعره ها در بین حیوانات، به شیر آفریقایی تعلق دارد. صدای نعره آنها تا سه کیلومتری شنیده می شود. اسب آبی هم جزو حیواناتی است که دارای نعره بلندی می باشد ، تا آنجا که حیوانات آبی در زیر آب نعره آنها را می شنوند ولی با همه این اوصاف، شدیدترین نعره ها متعلق به وال ها می باشد. آنها می توانند نعره ای معادل دویست دیسیبل تولید کنند. این نعره از صدای موتور یک جت نیز بیشتر است.

-
شهر ممنوع واقع در پکن در کشور چین بزرگ ترین قصر پادشاهی جهان است. این قصر شامل هفده قصر و پنج تالار می باشد.

- وقتی یک نوزاد در حال گریه است، با صدای ش..ش.. شما آرام خواهد شد و این به این دلیل صدای آبی است که اطراف نوزاد را در دل مادر گرفته است.در ضمن این یکی از دلایلی است که نشان می دهد چرا صدای ساحل دریا به انسان آرامش می دهد.

-
وقتی یک سیب گندیده را بین سیب های سالم قرار می دهیم، بقیه سیب ها هم می گندند. دلیل این است که سیب گندیده یک نوع گاز ﴿ethylene) از خود منتشرمی کند که باعث گندیدن بقیه سیب ها می شود.

-
گرمی تابستان به دلیل نزدیکی زمین به خورشید نیست بلکه به علت 23.5 درجه کجی زمین است.

-
لایه ازن فقط به اندازه دو سکه که بر روی هم قرار بگیرند، ضخامت دارد.

-
اگر سوراخی به مرکز زمین زده و از این سر تا آن سر کره زمین را بکنیم و سنگی را در این سوراخ رها کنیم، سرعت سنگ با رسیدن به مرکز زمین زیاد گشته و با گذشتن از مرکز کم می شود.

-
علت شوری آب دریا این است که قسمتی از نمک موجود در آن از طریق فعالیت های آتشفشانی زیر آبی وارد آب می شود اما قسمت اعظم این نمک مربوط به فرسایش پوسته زمین یا خاک است. املاح معدنی موجود در خاک در آب باران حل شده و از طریق رودخانه ها به دریاها منتقل می گردند. زمانی که بر اثر تابش نور خورشید قسمتی از آب دریا بخار می شود، نمکی که در آن وجود دارد، بر جای می ماند و این امر باعث می گردد که تراکم نمک موجود در آب افزایش یابد.امروزه میزان املاح معدنی موجود در آب دریاهای آزاد جهان 3.5 در صد است که بیشتر آن را سدیم کلراید یا همان نمک طعام ﴿CINa) تشکیل می دهد.

- یکی از حقایق اصلی زندگی روزمره این است که آب و روغن با هم آمیخته نمی شوند. بیشتر ادویه جات تند از نظر ساختار شیمیایی "روغن پایه" می باشند، بنابراین نوشیدن آب پس خوردن فلفل یا ادویه تند بی حاصل است. بهترین راه حل برای بر طرف کردن تندی از دهان خوردن چیزی است که چربی را به خود جذب کند و در این بین نان یا هر چیزی که نشاسته داشته باشد ، نتیجه خوبی خواهد داشت.راه حل دیگر بعد از خوردن نان، نوشیدن شیر است. هر چند که شیر از لحاظ ساختار "آب پایه" است اما دارای ماده ای شبیه به پاک کننده ﴿detergent) است که مانند صابون با روغن یا چربی در می آمیزد و آن را می شوید و از بین می برد .

-
اشعه X از بلور الماس عبور نمی‌کند و منعکس می‌شود. از این خاصیت می‌توان در تشخیص الماس حقیقی از نوع بدل آن استفاده نمود.

- طول تقریبی رود نیل که بزرگترین رود جهان است، حدود 6600 کلیومتر است.

-
اسکناس از کلمه "اسیکناچیا" گرفته شده که کلمه ای روسی بوده و چون تلفظ آن برای فارسی زبانان مشکل است، آن را ساده کرده و به نام اسکناس می خوانند . اولین پول رسمی کاغذی توسط بانک شاهنشاهی، در سال 1269 شمسی در تهران انتشار یافت . در سال 1309 شمسی طبق قانون ، حق انتشار اسکناس از بانک شاهنشاهی اخذ و به بانک ملی ایران واگذار گردید . واحد پول ایران در دوره قاجاریه ، تومان بود . یک تومان معادل ده قران و برابر ده هزار دینار بود. در سال 1308 شمسی به موجب قانون، پول ایران تغییر یافت و واحد پول به ریال تبدیل شد ولی هنوز کلمه تومان به قوت خود باقی است و به معنی ده ریال به کار برده می شود .

-
بر اساس یک داستان مشهور، یکی از دوندگان در سال 490 قبل از میلاد، خبر پیروزی آتنی ها بر پارسیان در ماراتن را به شهر آتن رساند. وی پس از رساندن خبر از خستگی بر زمین افتاد و جان سپرد.امروزه به یادبود این دونده و دوی مرگ آور او، در مسابقات دو و میدانی رشته ای به نام ماراتن برگزار می شود که دوندگان در آن مسافتی حدود 42 کیلو متر را می دوند.

-
دیوار چین دو هزار و 200 سال پیش ساخته شده و طول آن به دو هزار و 710 کیلومتر می رسد. ارتفاع این دیوار بین پنج تا 9 متر بوده و پهنای آن به چهار و نیم متر می رسد.

-
طول ساحل دریای خزر در حدود 7000 کیلومتر است . هزار کیلومتر از این مسافت برای ایران است

 

 

 


نظرات شما (0)

ماهیانه
آبان 1387
شهریور 1387
اسفند 1386
بهمن 1386
دی 1386
آذر 1386
آبان 1386
مهر 1386
شهریور 1386
مرداد 1386
تیر 1386
خرداد 1386
اردیبهشت 1386
فروردین 1386
اسفند 1385
بهمن 1385
دی 1385
آذر 1385
آبان 1385
مهر 1385
شهریور 1385
مرداد 1385
تیر 1385
خرداد 1385
اردیبهشت 1385
فروردین 1385
اسفند 1384
بهمن 1384
دی 1384


موضوعی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©2006, Template by: Mr JoJo. All rights reserved..